עבודה ומלאכה

עבודתו ומיומנותו של כל אחד מהחברים תורמת לסביבה הטבעית והאנושית. עם התפתחות המיומנות, גדלה תרומת היחיד. כשהחברים מנקים את חדריהם, עוזרים להכין ארוחות, עובדים בחקלאות, בנוי או בבתי המלאכה, הם מתקרבים למיצוי הפוטנציאל האנושי שלהם ונהיים לשותפים חיוניים בייצור, בשירות ובחיי החברה בקהילה.
מסגרות העבודה מותאמות למגבלות הדיירים ויכולותיהם, ומאפשרת להם למידה, התפתחות, סיפוק ועניין. הם שותפים חיוניים בייצור, בשירות ובחיי החברה בקהילה. בכפר נעשים מאמצים להביא להרמוניה את יסודות החיים השונים, ולאפשר לכול אינדיבידואל למצוא את התפקיד המיוחד לו ב"סימפוניית החיים". בתהליך הריפוי אנו מנסים למצוא את הביטוי האישי ואת התרומה הייחודית של כל חבר בקהילה, ואת השתקפות הקהילה כולה בכל אחד מחבריה.

בחנות הכפר אפשר לקנות מקצת התוצרת של בתי המלאכה

אריגה

סבלנות, התמדה, דיוק וחוש לצבע – כל אלה מפותחים בד בבד בהכנת אריגים צבעוניים בבית המלאכה לאריגה. חומרי הגלם הם טבעיים וכמה מחוטי הצמר טוויים ביד. מן האריגים מכינים שטיחים, מפות שולחן, תיקים כריות ובגדים אופנתיים.
התפריט בכפר רפאל כולל פירות וירקות שונים הגדלים בשטח החקלאי האורגני ביו-דינמי. על אף צחיחות המדבר וקשיי האקלים, האדמה מתחיה באמצעות קומפוסט ביו-דינמי העשוי מזבל פרות, עשבים ושיירי המטבח שלנו. האדמה נענית לטיפול ומעניקה מיני ירקות ופירות שונים ומגוונים. מקצת היבול נמכר ומקצתו משמש כחומר גלם לבית המלאכה  לעיבוד מזון. העבודה החקלאית הביו-דינמית משלבת את הדיירים במחזור החיים השנתי באמצעות הצמיחה הטבעית, וכך עוזרת לאיזונם וחיזוקם. בין העצים הגדלים אצלנו אפשר למצוא זיתים, אבוקדו, משמש, תאנים, פיג'ויה, אנונה, חבושים, אפרסמונים, קלמנטינות, אשכוליות לימונים, מלפפונים עגבניות ועוד. בגן הירק מגדלים פירות וירקות חד שנתיים כמו חסה, כרובית, דלעת, גזר צנונית ועוד. בגן הירק אנחנו  עומלים וטורחים בהכנת הפרפרטים הביו-דינמיים: תכשירים הומאופתים מיוחדים שמכינים מצמחי מרפא, המיועדים לתרום לבריאות הקרקע ולשפר את פוריותה. לשם כך אנחנו מגדלים את הצמחים המתאימים ובקונסטלציות מיוחדות מכינים מהם את הפרפרטים.

מכוורת ביו-דינמית

בכפר קיימת מכוורת קטנה שהוסבה בשנת 2009 למכוורת ביו-דינמית. בגישה זו הדבורים מטופחות באהבה בהתאם לישותן ולצרכיהן. הדבורים החרוצות דואגות להאביק את הגידולים השונים במטע ובגן הירק הביו-דינמיים. כולנו שמחיםפ לטעום מעט מהדבש הביו-דינמי אתו מכינות לנו הדבורים.
 

מאפייה

העובדים במאפיה גאים מאד על הלחם מחיטה אורגנית, שהם אופים. הלחם נאכל בכפר ואף נמכר מעט מחוצה לו. בכל יום סוג מאפה שונה: לחם מחיטה מלאה, לחם שאור, חלות, לחמניות ואפילו פיצה, גרנולה ועוגיות!

עיבוד מזון

בבית-המלאכה לעיבוד מזון אנו מעבדים את התוצרת החקלאית הביודינמית מגן-הירק והמטעים, מכינים מגוון ריבות, שמן זית וזיתים, חליטות צמחים, מיצים ופירות מיובשים. תושבי הכפר נהנים ממגוון מוצרי המזון שלנו במשך כל השנה ומקצת המוצרים נמכרים גם מחוץ לכפר.

נוי

עובדי הנוי יוצרים את כל היופי החי והירוק שבו אנו חיים. הטיפול המסור במדשאות ובעצים, בערוגות הפרחים והשיחים לפי גישת החקלאות הביו-דינמית עושה את הכפר לנווה מדבר של ממש.

בישול

בכל בית, אחת מהחברות עם אם הבית או מתנדב/ת מבשלים ארוחת צהריים לדרי הבית. אנו משתדלים לבשל אוכל בריא ואורגני, ומשתמשים גם בירקות ופירות הביו-דינמיים הגדלים במטעים ובגן הירק שלנו.

נייר

תהליך יצור הנייר כולל קריעת הנייר (המשומש) לפיסות קטנות, השרייה במים, סינון לתוך המסגרות, ייבוש, לחיצה, רידוד וגזירה. אנו מוסיפים לעיסה גם עלים, קש, יוטה, קליפות של עץ ועוד, כדי לקבל מרקמים וצבעים מגוונים. אחר הצהריים אנו עוסקים בעיטור הנייר המוכן: בציור, בהדפסה ידנית מתחריטים, או בהדבקת אלמנטים מן הטבע (פרחים, נוצות, בדים). בין המוצרים: כרטיסי ברכה בכל מיני גדלים, סימניות, מכתביות, מחברות, קופסאות, פנסי חמשושיות מוכנים או כסט להדבקה עצמית, שבשבות רוח ועוד…

נרות

בבית המלאכה לנרות ממיסים 100% שעוות דבורים טבעית ומיצרים ממנה נרות בצורות ובמידות רבות ומגוונות. מקצת הנרות מקושטים בפרחים מיובשים או נצבעים בשעווה צבעונית. התהליך דורש סבלנות והתמדה והתוצאה ממלאת את החדר באור ובניחוח מיוחד.

מכבסה

ניקיון הוא עניין קהילתי בכפר רפאל. כביסת הכפר כולו מכובסת במכבסה המקומית. במכבסה אנו משתמשים בחומרים אקולוגיים בלבד, למען הסביבה. תלייה וקיפול הכביסה הן משימות הדורשות תקופת הכשרה מסוימת, אך כמה גדול הסיפוק כשבסוף יום העבודה אפשר לחלק את הכביסה לבתים, נקייה ומסודרת!